Безопасно ли е да използвате подсладители при кето диета?
Можете да ги използвате, ако правите своя осъзнат избор. Това ръководство ще ви помогне.
Аз правя кето торти и въпреки това искам да ви предупредя: Консумирането на подсладители може да бъде потенциален капан ако сте в режим на отслабване. Подсладителите могат да стимулират желанието ви за повече сладкищи, пък било то и кето. Кето тортите не са ежедневна употреба, те са за празник.
Подсладителите, които се използват при кето храненето не добавят допълнителни калории и еритритола и стевията имат 0 гликемичен индекс. Проблема е, че те стимулират консумирането на още допълнителни десерти. Съвсем естествено е да хапнете нещо малко, дори когато не изпитвате глад, но това малко в повечето случай ви е в повече.
Подсладителите, така ви държат привързани към старата диета с високо съдържание на въглехидрати. “Наградих се с нещо сладичко!”, но това е котва, която връща към добро емоционално състояние някога, но води до наддаване на теглото и метаболитни проблеми. Те могат да забавят загубата на тегло или дори да причинят наддаване на тегло при кето диета.
Дори подсладителите с нулеви калории в диетичните безалкохолни напитки могат да допринесат за дългосрочно наддаване на тегло и метаболитни нарушения. Всички сладки вкусове, независимо дали са истинска захар или заместители на захарта, са насочени към едни и същи рецептори за сладък вкус на езика и задействат подобни невронни пътища за възнаграждение в мозъка, които според изследователите „увековечават консумацията им“, за да могат да поддържат желанието за захар и да бъдат привлечени от него.
В идеалния случай ежедневната консумация на подсладители трябва да се избягва, ако е възможно.
Знам какво е страстта към сладкото. За някои хора изправянето пред бъдеще, лишено от торта за рожден ден и сладолед, може да им отнеме част от радостта в живота. Затова аз избрах да правя кето десерти. От време на време сладкък десерт, особено с добавен еритритол, може да направи поддържането на кето диета много по-лесно.
За щастие, с течение на времето, кето диетата намалява желанието на повечето хора за сладки храни. Става по-лесно да се контролира или игнорира апетита, желанието за сладко намалява. Тогава мнозина откриват, че се появява естественият вкус на здравословната храна. Вкусовите рецептори могат да свикнат по-добре с фините и здравословни вкусове. Желанието и нуждата от подсладители намаляват.
Ако наистина искате да се поглезите от време на време, ето какво трябва да знаете, за да направите най-добрия избор на подсладител.
Въпреки че всички подсладители имат отрицателен ефект върху вашата диета, ето 3 варианта, които могат да причинят най-малко вреда:
Стевия
Стевията се получава от листата на южноамериканското растение Stevia rebaudiana, което е част от семейство слънчогледови.
Плюсове на стевията: тя няма калории или въглехидрати. Не повишава нивата на кръвната захар или инсулина. Изглежда, че е безопасен с нисък потенциал за токсичност. Стевията е много сладка.
Минуси на стевията: въпреки че е много сладка, няма вкус на захар. Много хора вярват, че стевията има горчив вкус. Трудно е да се готви по такъв начин, че да получите същите резултати като захарта. Няма достатъчно дългосрочни данни за стевията, за да се определи истинският й ефект върху здравето.
Стевия може да бъде закупена като течност, прах или гранули. Моля, имайте предвид, че гранулите от стевия могат да съдържат захарна декстроза. Някои продукти от гранулирана стевия също съдържат еритритол и пълнители.
Еритритол
Еритритолът е захарен алкохол. Той се усвоява частично от човешкото тяло. В естествената си форма се среща в растения като грозде, пъпеши, в гъби в малък обем. Като търговски подсладител за производството му обикновено се използва ферментирала царевица или царевично нишесте.
Плюсове на еритритола: няма нито калории, нито въглехидрати. Не повишава нивата на кръвната захар или инсулина. Активното му съединение преминава в урината, без да се използва от тялото. В гранулираната си форма той лесно се използва за замяна на истинската захар във формулировките. Може да предотврати появата на плака и кариеси в сравнение с други подсладители.
Минуси на еритритола: Не е същият вкус в устата като захарта – има усещане за охлаждане на езика. Може да причини много рядко подуване на корема, газове и диария при някои хора (макар и не толкова, колкото други захарни алкохоли). Абсорбцията на еритритол и последващото му отделяне през бъбреците има потенциал да има отрицателни последици за здравето (понастоящем неизвестни).
Продукти с еритритол: гранулиран еритритол или смеси от еритритол и стевия.
Монашески плодове
Плодът на монах (архат) е заместител на захарта, получен от кръгли зелени плодове, които са били култивирани от векове в Югоизточна Азия и е сравнително нов заместител на захарта на пазара. Плодовете са били сушени и използвани в билкови чайове, супи и бульони в азиатската медицина. Култивирано е от монаси в Северен Тайланд и Южен Китай, откъдето идва и по-известното му име.
Плюсове на плодовете манах: Не повишава кръвната захар или нивата на инсулин. Има по-добър вкус, с по-малко горчив послевкус от стевията. Всъщност, често се смесва със стевия, за да се намали цената и да се притъпи послевкусът на стевия. Също така се смесва с еритритол за намаляване на разходите и подобряване на кулинарната употреба. Не причинява лошо храносмилане.
Минуси на Monk Fruit: Много е скъп. Често се смесва с други “пълнители” като инулин, пребиотични фибри и други съставки.
Ксилитол
Ксилитолът е захарен алкохол, който се намира в малки количества в плодовете и зеленчуците. Прави се от царевични кочани или бреза.
Съдържа малко въглехидрати, но не нула. Следователно, той не е идеален избор на кето подсладител за тези, които са на строга диета с ниско съдържание на въглехидрати (под 20 грама на ден). Въглехидратите бързо започват да се натрупват.
Плюсове на ксилитола: Ксилитолът има нисък гликемичен индекс от 13 и само около 50% се абсорбира в тънките черва. Когато се използва в малки количества, има малък ефект върху нивата на кръвната захар и инсулина. Съдържа около половината от калориите, но има същия вкус като захарта. Може да замени захарта 1 в 1 в рецептите.
Недостатъци на ксилитола: Може да причини значително храносмилателно разстройство (газове, подуване на корема, диария), дори когато се консумира в малки количества. Той е силно токсичен за кучета и други домашни любимци.
Могат ли да се консумират диетичните напитки при диета с ниско съдържание на въглехидрати?
В идеалния случай е по-добре да спрете да ги използвате. Редовното консумиране ще запази апетита ви за сладко, вкусовата ви чувствителност ще намалее и няма да можете да се насладите на вкуса на здравословните, естествени храни.
Диетичните напитки могат да затруднят отслабването, въпреки липсата на калории. Това може да се дължи на ефекта им върху хормоналната система, сигналите за ситост или ефекта им върху чревната микрофлора.
Съществуват и други спекулирани, но не научно доказани, рискове за здравето, свързани с използването на изкуствени подсладители като аспартам, ацесулфам и сукралоза в тези напитки.
Не забравяйте, че обикновената сода, подсладена с високо фруктозен сироп, много бързо ще доведе до висок прием на въглехидрати, намалявайки положителните ефекти от вашата кето диета.
Последната дума за подсладителите на кето диетата
Аз работя с подсладители и въпреки това ви казвам: ако може не ги използвайте в ежедневна употреба. ( Празниците са нещо различно! ) Някой подсладители може да са по-добри от други, но за оптимално здраве и намаляване на теглото може да се наслаждавате на истинската храна и в неподсладеното и състояние.
Може да отнеме известно време, докато вкусовите ви рецептори се приспособят. С течение на времето, обаче ще откриете съвсем нова сетивност за фината сладост на естествените, непреработени храни.