В хладилника ми остана отворено кенче с кокосова сметана. Затова реших да направя желиран десерт, панакота с тиква.
Panna cotta е деликатен италиански пудинг от северната част на Апенинския полуостров, по-точно от района Пиемонт. В превод от италиански панакота означава “варен крем”.
Много факти за произхода на десерта са загубени, но е известно, че в най-ранните си версии панакотата е съдържлаа бита сметана, рибен колаген (костен бульон), мед и, разбира се, ванилия, която е добавена за създаване на специална пикантност вкус.
След сваряване панакотата се охлажда и се сервира с плодове и чаша вино. Впоследствие деликатният десерт се разпространи широко в цяла Италия, а след това и по целия свят. Вече има много и различни негови вариации дори със шоколад и кафе.
Панакотата е изключитално подходяща за избралите кето и нисковъглехидратният режим на хранене т.к. е с голямо количество добри мазнини и много малко до незначителен брой въглехидрати. За да постигнем класическият вид на десерта е добре да спазим някой от препоръките на италианските готвачи:
- Първо, трябва да се помни, че пудингът трябва да е по-мек, отколкото еластичен. В противен случай няма да се различава по никакъв начин от обикновеното желе. От това следва, че желатинът трябва да се добавя умерено.
- Не се препоръчва сметаната да заври, тъй като това може да повлияе неблагоприятно на вкуса на ястието. Италианците съветват да добавяме разредения желатин към вече затопления крем.
Оригиналната панакота се прави със животинска сметана като сметаната с 30% и по-висока масленост е най-подходяща. Ако сте избрали да използвате кокосова сметана обаче резултатът също ще бъде чудесен.
Подсладителя изберете сами като точното количество определите по вкус.
Как да стане това? Ако е еритритол сложете указаното от мен количество, опитайте, ако трябва още малко добавете. Вашите вкусови усещания нека да са водещи.
Абонирайте се за канала в Youtube, за да сте в час с най-новите рецепти от мен.
Съставките:
Панакота с варена тиква
Course: Без глутен, Десерти, Начин на хранене, Нисковъглехидратни и кето4
порции10
minutes50
minutes126
kcalКакво ни трябва:
- За първия слой:
400 гр кокосова сметана;
30 гр еритритол;
10 гр желатин;
ванилия;
- За втория слой:
200 гр сварена тиква;
30 гр еритритол;
10 гр желатин;
подправки за тиква: 1/2 ч.л.канела;1/4ч.л. карамфил; 1/4 ч.л. смлян анасон- използвайте само, които наистина харесвате;
малко вода;
Какво правим:
Оснавям желатина да набъбне заедно с малко вода според указанията на опаковката;
В тенджерка смесвам кокосовата сметана, еритритола и ванилията. Отнасям на котлона докато твърдата част на сметаната се стопи и се получи еднородна топла смес, дори да заври за кратко не е проблем( но италианците не препоръчват 😉 ).
Махам от котлона, добавям желатина. Разливам в 4 купички ( купичките трябва да са с вместимост поне 200мл). Оставям да се охладят, след това отнасям в хладилника.
След половин час правя вторият слой. Оставям желатина да набъбне.
Слагам тиквата в тенджерка заедно с еритритола и подправките, добавям малко вода за да може тиквата добре да се стопли.
Поставям тиквата в купа, добавям желатина и пасирам.
Вземам купичките със сметановата смес от хладилника и доливам към тях втория слой.
Отнасям в хладилника за два часа или най-добре за цяла нощ.
Украсявам и си хапвам😉.
Ако следите менюто си с програмите FatSecret или MyFitnessPal потърсете бранд: KetoCake.Bg
продукт: панакота с тиква
Насладете се!
Покажете ми как ви се е получило като ме тагнете в Instagram или Facebook със @ketocake.bg или #ketocakebg
Ако пък сте в София можете да си поръчате кексчета от електронният ми магазин. Изненадайте приятел като му подарите колекция от кето кексчета.
Нутриентите в 100 гр от Панакотата с тиква. Резултатите са относителни и са на база продуктите, които използвам и информацията за състава им в свободното информационно пространство. Ако има разминаване с вашите изчисления съобразете се с данните на конкретните продукти, които използвате и указаните от мен мерки в рецертата.
За вашата колекция в Pinterest: